طرز تهیه  اسپرسو 

طرز تهیه  اسپرسو 

طرز تهیه  اسپرسو

خب، حتما می­ دانید که اسپرسو در واقع عصاره­ ی دانه­‌های قهوه آسیاب شده ­ست. برای تهیه­‌‌ی این عصاره، باید دانه­‌های قهوه پودر شوند، پودر تا حدی فشرده شود (که به آن تَمپ کردن می­گوییم)، و آب داغ که دما و فشار بالایی دارد، از میان این پودر فشرده شده عبور کند تا اسپرسو یا همان عصاره­­ ی قهوه، برای نوشیدن آماده شود. این کلیت ماجراست.

اما اول برویم سراغ فوت‌­های کوزه گری تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز ! بعدتر به صورت قدم به قدم دستوالعمل تهیه­‌ی اسپرسو را توضیح می­دهیم.

فوت­‌های کوزه گری تهیه­­‌ اسپرسو با قهوه ساز خانگی

 • واحد اسپرسو شات است. هر شات اسپرسو معادل ۲۵ تا ۳۰ سی­‌سی عصاره­­‌ی قهوه است. اسپرسوی دبل، دو شات اسپرسو دارد. لازم به ذکر است هر سی سی معادل حدودا ۳۰ قطره است.
 • هر شات اسپرسو بین ۷ تا ۱۰ گرم پودر قهوه‌­ی اسپرسو لازم دارد. در مورد اینکه چه پودر قهوه ­ای برای تهیه­‌ی یک اسپرسوی خوب مناسب‌­تر است در ادامه­‌ی مقاله صحبت می­کنیم. در مورد اینکه اصلا پودر قهوه بهتر است یا دانه‌­ی قهوه هم در ادامه­‌ی همین مقاله توضیح می­دهم. فعلا اجازه بدهید تا ادامه­‌ی نکات تهیه را بگویم.
 • پودر قهوه­‌ اسپرسو باید نرم آسیاب شده باشد. بهتر است قهوه را به صورت دانه خریداری و در منزل با استفاده از آسیاب پودر کنید اما اگر نمی­‌خواهید از آسیاب استفاده کنید پیشنهاد می‌­کنیم از پودرهای قهوه مخصوص فنجونت که به صورت به روز و به ازای هر سفارش پودر می‌­شوند استفاده کنید تا از طعم و خواص کامل قهوه لذت ببرید.
 • تَمپ کردن (فشرده کردن) پودر قهوه اثر خیلی مهمی در بالابردن کیفیت اسپرسو دارد. برای انجام درست تمپینگ باید پودر قهوه را در محل مخصوص بریزید، مطمئن شوید که سطح پودر صاف است. به آرامی کمی به اطراف مخزن ضربه بزنید تا مطمئن شوید که فضای خالی در پودر وجود ندارد و بعد از آن خیلی خیلی خیلی آرام با استفاده از تمپر کمی (و فقط کمی! – این خیلی مهم است!) پودر قهوه را داخل مخزن مخصوص (سبد پرتافیلتر) فشار دهید.
 • تمپ زیاد و کم چه تاثیری داره؟ اگه زیاد تمپ کنید، جریان آب داغ به مشکل می خوره و چون سرعتش کند میشه، قهوه می سوزه و اسپرسوی سوخته بهتون میده، تمپ خیلی کم هم باعث میشه آب به سادگی عبور کنه و عصاره گیری کامل انجام نشه.
 • قبل از تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز باید حتما دستگاه را بدون قهوه روشن کنیم تا جریان بخار و آب داغ سیستم را بشورد. این کار باعث می‌­شود مطمئن شویم طعم اصلی قهوه با چیزی مخلوط نخواهد شد.
 • از لحظه­‌ای که اولین قطره­‌ی اسپرسو توی فنجان ریخت فقط باید به مدت ۱۵ الی ۲۰ ثانیه ثانیه اجازه بدهیم تا عصاره گیری ادامه پیدا کند (البته برای دستگاه‌های اسپرسو صنعتی این زمان ۲۸ الی ۳۰ ثانیه است). چون اگر بیشتر از این طول بکشد، پودر قهوه می­‌سوزد و اسپرسوی ما طعم اصیل و خواص خودش را از دست می­دهد.
 • بهتر است قبل از عصاره گیری فنجان را گرم کنیم (مثلا آن را با آب داغ بشوریم.) تا قهوه را سرد نکند. بعضی از قهوه سازهای خانگی صفحه‌­ی گرم نگه‌دارنده­ ی فنجان هم دارند.
 • خوب است قبل و بعد از نوشیدن ، به مقدار خیلی کم آب بنوشیم.
 • جریان پاشش عصاره­‌ی قهوه باید اصطلاحا دُم موشی باشد یعنی عصاره­‌ی قهوه باید مثل دم موش از نازل قهوه خارج شود و به درون فنجان بریزد. اگر جریان قطع و وصل شود نشانه­ این است که قهوه را به خوبی تَمپ نکرده‌­اید.

این از فوت­‎‌های کوزه‌­گری! حالا برای اینکه تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز را کامل کنیم نیاز داریم تا در مورد اجزا و قطعات کاربردی دستگاه کمی صحبت کنیم.

چه قطعاتی باید همراه دستگاه اسپرسوساز خانگی باشد و چه کاربردهایی دارند؟

دو قطعه­‌ی اصلی باید همراه با دستگاه قهوه ساز خانگی وجود داشته باشد. یکی تَمپر و دیگری پرتافیلتر.
تمپر برای فشرده کردن پودر قهوه به کار می­رود و شکلی شبیه به گوشت­کوب دارد!
پرتافیلتر هم به طور کلی نقش نگه­دارنده­ ی پودر قهوه زیر آب داغ و نازل جریان قهوه را بر عهده دارد و از دو قسمت دسته و بسکت تشکیل شده است.
البته دستگاه­‌های اسپرسو ساز خانگی نازل بخار هم دارند که برای تهیه­‌ی فوم شیر کاربرد دارد.

دستورالعمل تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز خانگی

مهم: لطفا اول فوت­‌های کوزه‌­گری را که در بالاتر به آن‌ها اشاره کرده­‌ایم بخوانید!

 • دستگاه اسپرسو ساز را روشن کنید.
 • دکمه شروع به کار دستگاه را بزنید تا آب داغ با فشار مسیر عبور قهوه و پرتافیلتر را شستشو دهد.
 • پرتافیلتر را باز کنید، آن را خشک کنید. مطمئن شوید که بسکت به خوبی در جای خود قرار گرفته است.
 • به ازای هر شات اسپرسو، ۷ تا ۱۰ گرم قهوه ­ی پودر شده داخل بسکت بریزید و آن را تَمپ کنید. (خواهشا به فوت کوزه ­گری شماره ­ی چهار که بالاتر گفتیم توجه داشته باشید! – خیلی مهم است!)
 • فنجان را زیر نازل قهوه قرار دهید و حداکثر بیست ثانیه (و حداقل ۱۰ ثانیه) بعد از اینکه اولین قطره­ ی اسپرسو داخل آن افتاد، فنجان را بردارید. توجه کنید که بعد از بیست ثانیه، چیزی که تحویل می­گیرید عصاره ­ی قهوه ­ی سوخته است نه اسپرسو!

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.